Chociaż okres letni to czas relaksu i odpoczynku, to jednak przebywając nad wodą trzeba pozostać czujnym. Aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków i zwiększyć świadomość niebezpieczeństw związanych z wodą i sportami wodnymi, zwłaszcza w przypadku dzieci i osób niepełnosprawnych, poniżej przedstawiamy kilka głównych zasad bezpieczeństwa.
Zwracaj uwagę na dzieci i osoby starsze
Gdy idziesz na kąpielisko i towarzyszą Ci dzieci, osoby starsze lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, powinieneś zwracać na nie szczególną uwagę, aby uniknąć ryzyka, ponieważ są to osoby najbardziej narażone na niebezpieczeństwo. Obowiązkiem dorosłych jest uważne obserwowanie małych dzieci, ponieważ nie mają one poczucia zagrożenia i nie jest potrzebna głęboka woda, aby utonęły; w rzeczywistości niemowlę może utonąć w zaledwie 30 centymetrach wody.
Unikaj kąpieli w czasie trawienia posiłku
W tym względzie zaleca się nie jeść dużych posiłków przed kąpielą, nie pić alkoholu i wchodzić do wody po około dwóch godzinach. Należy pamiętać, że podczas trawienia krew koncentruje się w przewodzie pokarmowym i zmniejsza się jej dotlenienie. To, w połączeniu ze zmianą temperatury podczas wchodzenia do wody, często powoduje wymioty, spadek tętna lub utratę przytomności, co może prowadzić do utonięcia.
Po opalaniu unikaj gwałtownego wskakiwania do wody
Przyzwyczajanie ciała do temperatury wody jest procesem powolnym, dlatego dobrze jest wziąć prysznic przed wejściem do wody (obowiązkowa praktyka na basenach), lub stopniowo moczyć kostki, nadgarstki, szyję i brzuch wchodząc do wody. Jeśli po kilku minutach poczujesz, że jest ci bardzo zimno, zaleca się natychmiastowe wyjście z wody.
Dobrze jest znać teren, w którym zamierzamy się kąpać
Przede wszystkim pływy i prądy, temperaturę wody, głębokość, czy dno jest nierówne itp. Aby uniknąć wypadków w zbiornikach wodnych, kąpiący się powinni najpierw dowiedzieć się o konfiguracji dna i brzegów. W przypadku rzek głównymi czynnikami ryzyka są głębokość i prądy, które często są bardzo silne, oraz obecność np. skał, które mogą powodować siniaki.
Zachowaj ostrożność w śliskich miejscach
Należy zachować ostrożność przy krawężnikach basenów, skałach rzecznych, pomostach plażowych i w mokrych miejscach, ponieważ łatwo jest się poślizgnąć, zranić i wpaść do wody. Ponadto nie wolno nikogo wpychać do wody, biegać wzdłuż krawędzi basenu ani skakać do wody bez uprzedniego sprawdzenia, czy w pobliżu nie ma nikogo pod wodą.
Nie pływaj sam
Jeśli nie umiesz pływać, najrozsądniej jest nie wchodzić do wody samemu i zawsze przebywać w płytszych miejscach, blisko krawędzi basenu. Na plaży płyń równolegle do brzegu, nigdy daleko od niego. W każdym razie, nawet jeśli jesteś doświadczonym pływakiem, lepiej nie pływać samotnie, w miejscach oddalonych od reszty pływaków, ponieważ możesz doświadczyć skurczów, zawrotów głowy, połknięcia wody, zaplątania się w wodorosty lub sieci itp. co może utrudnić wyjście z wody i wywołać panikę. W niektórych przypadkach nawet pomoc drugiej osoby może nie być wystarczająca i oboje zaczniecie się topić, podobna sytuacja miała miejsce w Jeleniej Górze, gdzie musiała interweniować policja.
Nie kąp się w miejscach niedozwolonych
Zawsze kąp się w miejscach nadzorowanych przez ratowników i dozwolonych do tego celu. Ponadto należy przestrzegać przepisów i zasad higieny obowiązujących w miejscu, w którym zamierzamy się kąpać. Na plaży należy zwracać uwagę na flagi, aby wiedzieć, czy kąpiel jest możliwa (zielona flaga: spokojne morze; żółta: ostrożnie; czerwona: kąpiel zabroniona).