Jak długo można przebywać pod wodą bez wypływania na powierzchnię? Jak długo można wytrzymać bez oddychania? Warto spróbować zrozumieć nasze możliwości przetrwania w środowiskach pozbawionych powietrza.
W próżni kosmicznej utrata przytomności przychodzi bardzo szybko. W 1965 roku rozerwany kombinezon kosmiczny naraził na krótko pracownika NASA w Johnson Space Facility na prawie całkowitą próżnię w komorze testowej. Zemdlał on po około 15 sekundach. Wbrew powszechnej opinii nie groziła mu eksplozja. Przy tak niskim ciśnieniu odsłonięte płyny ustrojowe odparowują z temperaturą ciała. Tym samym jego ostatnim wspomnieniem przed przebudzeniem była ślina parująca w ustach.
Freediverzy, czyli ci, którzy nurkują do granic możliwości bez sprzętu nurkowego, radzą sobie lepiej, ponieważ zazwyczaj mogą pozostać pod wodą przez trzy minuty lub dłużej. Rekordzista w najgłębszym nurkowaniu, Herbert Nitch, zanurkował na 214 metrów w specjalnie zaprojektowanej przestrzeni i pozostawał pod powierzchnią przez cztery i pół minuty. Freediverzy korzystają z reakcji fizycznej znanej jako „odruch nurkowania ssaków”, który spowalnia pracę serca, gdy ciało jest zanurzone pod wodą.
Jednak możemy wstrzymać oddech znacznie dłużej w mniej ekstremalnych okolicznościach. Zrelaksowany pod powierzchnią londyńskiego basenu Duńczyk Stig Severinsen zdołał w 2012 roku wstrzymać oddech na 22 minuty, ustanawiając nowy rekord świata, który obowiązuje do dziś. Jak zawodowcy to robią, skoro przeciętny człowiek ma problem z zatrzymaniem oddechu na dłużej niż minutę, wyjaśnia przygotowanie, trening i fizjologia. Nasze ciało się zaskakujące, poznaj więcej zaskakujących ciekawostek tutaj.
Przed próbą bicia rekordu Severinsen spędził ponad 20 minut hiperwentylując się na czystym tlenie. Dzięki temu jego organizm nasycił się tlenem, a także pomógł płucom wyeliminować dwutlenek węgla. Oba te punkty są ważne dla podtrzymania oddechu przez dłuższy czas. Każdy wie, że brak tlenu może być śmiertelny, ale podwyższony poziom dwutlenku węgla może być równie niebezpieczny. Bez możliwości eliminacji tych odpadów przez płuca, stały wzrost dwutlenku węgla w naszej krwi może zamienić się w kwaśne połączenie. Po tym nastąpiłyby skurcze mięśni i dezorientacja, a także przyspieszenie akcji serca i ostatecznie śmierć.
Wyszkoleni freediverzy i mistrzowie w trzymaniu oddechu prawdopodobnie rozwinęli fizyczne adaptacje, które pomagają im przejść przez długie okresy czasu bez oddychania. Badanie brazylijskich rybaków wykazało, że ci, którzy łowili ryby podczas nurkowania, mieli znacznie większe płuca niż ich koledzy, którzy zwykle przebywali nad powierzchnią. Również ciała słynnych koreańskich i japońskich nurków perłowych produkują 10 procent więcej czerwonych krwinek podczas ich nurkowania.