Osiedla robotnicze zajmują miejsce wyjątkowe w krajobrazie Katowic. Tym najpiękniejszym i najsłynniejszym, któremu w czasie wycieczki po Górnym Śląsku tak chętnie poświęcają swój czas turyści, jest Nikiszowiec. Skąd bierze się jego popularność? Dlaczego to właśnie to osiedle robotnicze stało się jedną z turystycznych wizytówek stolicy Górnego Śląska?
Nikiszowiec to osiedle robotnicze, które do dziś urzeka swym klimatem oraz pięknem architektury. Wąskie uliczki, bloki z czerwonej cegły i zielone podwórka – wszystko to sprawia, że spacer po terenie tego osiedla może się dla każdego z nas stać wyjątkową podróżą w czasie. Wspaniale prezentuje się kościół św. Anny, którego budowę rozpoczęto w 1914 roku. Jego wieża świetnie sprawdza się jako punkt widokowy, z którego można z niezwykłej perspektywy spojrzeć na Nikiszowiec.
To najlepszy sposób na przekonanie się, jak ciekawe rozwiązania urbanistyczne zastosowano podczas projektowania tego osiedla. Dziewięć bloków ustawionych tak, by powstały między nimi obszerne podwórka, sieć wąskich uliczek, bloki mieszkalne oraz obiekty, które miały służyć mieszkańcom Nikiszowca – wszystko to do dziś wzbudza zachwyt. Kuszą nawet kopalniane zabudowania, przylegające do osiedla. Nic w tym dziwnego. Wszak i dawna kopalnia Giesche (obecnie Wieczorek) jest ważną częścią Nikiszowca – wyjątkowego miejsca, któremu w czasie wycieczki po stolicy województwa śląskiego koniecznie trzeba poświęcić nieco więcej uwagi.
Atrakcyjne miejsca na Śląsku oferuje też Rybnik, którego portal – rybnikinfo.pl – zapewni Ci masę informacji na temat miasta i okolic.
Nikiszowiec to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi mogą nas oczarować Katowice. To obowiązkowy punkt w programie wycieczki dla każdego, kto chce lepiej poznać Górny Śląsk i jego dzieje. Na Nikiszowcu, w otoczeniu starej zabudowy, każdy będzie mógł poczuć klimat górniczego osiedla oraz nacieszyć się pięknem dawnej architektury.