Śląski OZŻ

Finał Pucharu Śląska w Klasie Omega Standard rozegrany

122 -23 września na Zalewie Pławniowickim rozegrano ostatnią edycję regat tegorocznego Pucharu Śląska. W regatach wystartowały klasy omega standard oraz omega turystyczna. Silny wiatr podczas sobotnich wyścigów sprawił sporo problemów zawodnikom, niedzielne wyścigi odbyły się bez większych niespodzianek. Puchar Śląska 2012 wywalczyła załoga POL - 161 w składzie: Dariusz Bałazy, Adam Kominek, Dawid Palka.

 
RELACJA "OKIEM TURYSTYKA"

Głównym organizatorem Regat było Stowarzyszenie Żeglarskie Szkwał Chorzów, MORiS Chorzów, Śląski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Urząd Miasta Chorzowa. O organizacji regat w klasie Omega Standard i Turystyczna w Pławniowicach dowiedzieliśmy się z zawiadomienia, a ponieważ bardzo rzadko startuje Turystyk i ,,ścigania" zawsze mało, postanowiliśmy wziąć udział w tej imprezie.  Do Pławniowic wybraliśmy się już w piątek w godzinach popołudniowych. Na miejsce dojechaliśmy wieczorem i tylko dzięki zamieszczonej w ogłoszeniu trasie dojazdu oraz oznakowaniu nie błądziliśmy w ciemnościach. Zakwaterowano nas w pokojach gościnnych Jacht Klubu Bosman, a gospodarze użyczyli nam zaplecza socjalnego, które przydało się do wieczornej pogawędki przy szklaneczce ,,coli” ;-)

Plawniowice 3

Bardzo fajnym pomysłem była możliwość zgłoszenie do regat mailem, które wystarczyło wysłać parę dni wcześniej na formularzu zgłoszeniowym. Jak dla nas było to o tyle dogodne, że w dniu regat nie trzeba było myśleć o wypełnianiu papierów, a można było poświęcić więcej czasu na przygotowanie klubowej ,,25 –latki" do wyścigów. Pogoda na początku nie rozpieszczała zawodników, padający deszcz nie napawał optymizmem. Oficjalne rozpoczęcie regat zaplanowano na godzinę 10.00, a pierwszy start na godzinę 11.00. Konkurencja była silna. Do wyścigów złoszono 10 załóg w standardzie oraz 14 w turystyku. Po paru godzinach niebo rozpogodziło się i zaczęła się jazda….. Walka trwała przez kilka godzin w podmuchach wiatru dochodzących do 7 stopni w skali Beauforta. Już na początku wyścigu zaczęły się wywrotki jachtów i praktycznie podczas każdego z biegów ktoś zaliczał ,,grzyba”. Nasza załoga dwukrotnie oglądała już miecz jachtu od spodu, jednak umiejętności załogi + cud nie doprowadziły do skąpania naszej ,,4” .


5

Nie obyło się również bez awarii sprzętu i połamanych masztów. Już po trzecim biegu większość załóg była tak zmęczona ciągłym balastowaniem, że walka o lepsze miejsce schodziła na drugi plan. W tym dniu zostało rozegranych 5 wyścigów. Liderami regat w klasie standard została niepokonana załoga "Aquaduo" KSW Hutnik, za nimi uplasowały się załogi "Ecru" ECRU Sailing Team i "Siwy dym" GYC Szkwał Jastrzębie Zdrój. Natomiast w klasie turystycznej w pierwszej trójce znalazły się załogi SŻ Szkwał Chorzów, KHŻ Komarowo i "4" KSW Hutnik Pogoria. Wszystkim uczestnikom regat wysiłek dał się mocno we znaki. Wieczorem załogi spotkały się w regatowej tawernie na koncercie zespołu DRAKE z Częstochowy. Zabawa był przednia do późnych godzin wieczornych, a najbardziej rozbawiona była ,,szóstka bez sternika”.  

Dzień drugi przywitał nas piękną i bezwietrzną pogodą, trochę nas ten fakt zasmucił ponieważ do 2 miejsca brakowało 3 pkt, ale przecież na naturę nie mamy żadnego wpływu. Wraz ze wzrostem temperatury, wzrastała siła wiatru. Nie było już powtórki z zeszłego dnia, ale troszkę dmuchnęło. Po pierwszym biegu w naszej klasie turystycznej zajmowaliśmy 1 miejsce, odrabiając straty do KHŻ Komarowo i zrównując się z SŻ Szkwał Chorzów. W klasie Standard jak zwykle Bazyl (Dariusz Bałazy "Aquaduo") był nie do pokonania. W drugim wyścigu niestety brak wiatru na starcie spowodował spadek naszej pozycji. Cóż, mówi sie trudno. Najważniejsze jednak, że walka była zacięta do samego końca w obu klasach. 

 

Wyniki regat w Klasie Omega Standard:

1. "Aquaduo" - Dariusz Bałazy, Dawid Palka, Krzysztof Brzezinka
2. "Ecru" - Przemysław Wiśniewski, Oskar Sokoliński, Joanna Pestyk
3. "Siwy dym" - Artur Tomanek, Dariusz Żmuda, Piotr Zysko

Wyniki regat w Klasie Omega Turystycznej:

1. SŻ Szkwał Chorzów - Maciej Nowara, Andrzej Kotala, Agata Kotala
2. KSW Hutnik Pogoria - Adam Kozak, Dorota Kozak, Ewa Grazda
3. KHŻ Komarowo - Andrezj Dembiński, Bartosz Dembiński, Ewa Szot

 

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie, supernową atmosferę i za cały ten klimat, który stworzyli organizatorzy abyśmy czuli się tam jak u siebie. Szczególne podziękowania należą się Kasi i Robertowi (POL - 5143), którzy dbali o nasze samopoczucie przez całe regaty oraz bosmanowi YK Bosman za gościnę pod dachem klubowego hangaru. Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy.

 

Adam Kozak "4" KSW Hutnik Pogoria

 

Zdobyte punkty ostatecznie ustaliły końcowy ranking Pucharu Śląska w Klasie Omega Standard. Zwyciężyła załoga POL - 161 "Aquaduo" Dariusz Bałazy.

 

 

 

 

Puchar Śląska w Klasie Omega Standard 2012
I Miejsce
POL - 161 "Aquaduo" Dariusz Bałazy
II Miejsce
POL - 200 "Piotruś Pan" Jarosław Cieślak
III Miejsce
POL - 134 "Aventia" Sławomir Skowron

 

GRATULUJEMY !!! 

Puchar 2012 zwyciescy

 

 

 

Jesteś tutaj: Home Puchar Omega Finał Pucharu Śląska w Klasie Omega Standard rozegrany