Śląski OZŻ

Regaty w Goczałkowicach - Zdrój pełne niespodzianek

GoczałkowiceTegoroczna edycja regat na Jeziorze Goczałkowickim o Puchar Starosty Pszczyńskiego miała nowego gospodarza - Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A w Katowicach. Bazą regat był malowniczy port przy zaporze Goczałkowice, a na starcie regat stanęło 38 załóg.

Sobotni poranek przywitał zawodników wiatrem i słońcem zapowiadającym dobre wyścigi. Po uroczystym rozpoczęciu regat, w trakcie którego otworzono Centrum Badawczo-Rozwojowe Ekocentrum na terenie portu, załogi ruszyły na wodę. Niestety wkrótce wiatr osłabł i pierwszy wyścig po trasie trójkąta z halsówką na znakach 1-3-1 okazał się niezłym wyzwaniem. Dobry start, a następnie umiejętne szukanie wiatru na trasie wyścigu szybko wyłoniły czołówkę. Stawkę prowadził Radek Stachurski POL - 149, za nim Darek Bałazy POL - 161 oraz Kasia Szwankowska POL - 300. Do mety ze sporą przewagą dopłynął Radek Stachurski, druga ukończyła załoga Darka Bałazego. Walka o trzecie miejsce toczyła się do ostatniego znaku. Załoga Kasi Szwankowskiej POL - 300 obroniła ataki Andrzeja Dembińskiego POL - 165 oraz Przemka Wiśniewskiego POL - 253. Start do drugiego wyścigu został odwołany z powodu całkowitego braku wiatru. Nie był to jednak koniec emocji, a dosłownie cisza przed burzą. Kilka minut później, w momencie kiedy załogi spływały już do portu wiatr dmuchnął ze sztormową siłą. Walkę z siłami natury przegrało 5 omeg. Na szczęście sprawne działanie obstawy ratowniczej szybko opanowało sytuację i pomogło w stawianiu wywróconych jachtów. Rozrywkę na lądzie, po dniu niespodzianek na wodzie, przy grillu zapewniły załogom występy zespołów szantowych SĄSIEDZI oraz DRAKE. Wieczorem organizator przygotował cieszący oko pokaz sztucznych ogni na falochronie portu.

W niedzielę warunki pogodowe na akwenie zmieniły się diamentralnie. Wiatr wiejący ze średnią siłą 3B i fale zapowiadały mokrą żeglugę. Podmuchy wiatru utrudniały halsówkę. Nastąpiły przetasowania w czołówce. Ostatecznie regaty wygrała świetnie pływająca załoga Radka Stachurskiego POL - 149, drugie miejsce zajęła załoga Darka Bałazego POL -161, a na trzecie miejsce awansowała załoga Artura Tomanka POL - 171.