Śląski OZŻ

Spotkanie KWŻ-tów - wnioski

Spotkanie KWŻ-tówW dniu 18 kwietnia w siedzibie Śląskiego OZŻ w Katowicach odbyło się spotkanie Komisji Szkolenia z Kierownikami Wyszkolenia Żeglarskiego zrzeszonych klubów. Tematem spotkania było ukazanie się długo oczekiwanego ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPORTU I TURYSTYKI w sprawie uprawiania turystyki wodnej. Liczna grupa KWŻ-tów obecna na spotkaniu świadczy o wielkim zainteresowaniu sprawami szkolenia na patenty żeglarskie w świetle nowo obowiążujących przepisów. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami spotkania.

 

 

Rozporządzenie zostało podpisane dnia 9 kwietnia 2013 r. i po 14 dniach od daty opublikowania (tj. 16 kwietnia 2013r.) wchodzi w życie.

Nowe rozporządzenie wprowadza szereg zmian w stosunku do poprzedniego, np.:

  • znosi obowiązek odbycia szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu
  • wprowadza 3-stopniowy system patentów żeglarskich
  • podnosi do 14 lat limit wieku niebędny do uzyskania 1 stopnia
  • znosi obowiązek przedłożenia zaświadczenia lekarskiego
  • określa warunki uzyskania poszczególnych patentów

To nie wszystkie zmiany, jakie wprowadza, aczkolwiek jedne z najistotnieszych. Treść rozporządzenia można znaleźć na naszej stronie.


Ukazanie się tego rozporządzenia zrodziło szereg pytań, na które staraliśmy się odpowiedzieć wraz z zaproszonym na to spotkanie kolegą Romanem Winklerem, Przewodniczącym Głównej Komisji Szkolenia PZŻ. W związku z tym, iż rozporządzenie znosi obowiązek szkolenia jako wymóg przystąpienia do egzaminu, nie będzie też obowiązku zgłaszania szkoleń do okręgowej komisji szkolenia. Jednakże dla klubów, które będą takie szkolenia przygotowawcze do egzaminów prowadzić, a chciałyby poinformować Śl.O.Z.Ż. o odbywającym się kursie,  przygotowaliśmy możliwość zgłoszenia odbywającego się kursu w formie elektronicznej (bez konieczności przyjazdu osobiście do siedziby OZŻ).

 

Interaktywny formularz zgłoszeniowy pdf  można wypełnić  na naszej stronie i przesłać go zwrotnie na adres
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając w tytule e-maila: rodzaj kursu, nazwa klubu 

(formularz znajdziecie Państwo w dziale SZKOLENIE, zakładka Kursy i Egzaminy)

 

Zgłoszenie takiego szkolenia do OZŻ będzie skutkowało umieszczeniem go na liście odbywających się kursów przygotowujących do egzaminu oraz zamieszczeniem na naszej stronie internetowej w dziale Kursy i egzaminy. Dzięki temu osoby zainteresowane takimi szkoleniami będą mogły wyszukać dogodny dla siebie kurs przygotowawczy do egzaminu.


Kolejną bardzo istotną kwestią poruszaną na tym spotkaniu była sprawa egzaminów. Na chwilę obecną czekamy na ukazanie się rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania upoważnienia do przeprowadzania egzaminu oraz warunków kadrowych i organizacyjnych koniecznych do przeprowadzania egzaminu. W związku z tym prosimy o wstrzymanie się ze zgłoszeniami do Okręgowej Komisji Szkolenia wniosków o powołanie komisji egzaminacyjnych. W chwili, kiedy ukaże się stosowne rozporządzenie i będziemy znali zasady powoływania tych komisji (gdy otrzymamy wytyczne z PZŻ), zamieścimy na naszej stronie stosowny komunikat. W razie potrzeby zorganizujemy spotkanie Komisji Szkolenia z KWŻ-tami.

 

W drugiej części naszego spotkania kol. Roman Winkler przedstawił propozycje dotyczące Certyfikatów Kompetencji PZŻ.

Jest to, w dużym skrócie, 4-stopniowy system certyfikatów, bardzo podobny do dawnego 4-stopniowego systemu patentów żeglarskich, tj:

  • Żeglarz jachtowy
  • Sternik jachtowy
  • Jachtowy sternik morski
  • Kapitan jachtowy

Jednakże w tym systemie na każdy z certyfikatów obowiązywać będzie egzamin plus dodatkowe wymogi, np. staże. Warte uwagi jest też to, iż na najniższy z tych certyfikatów, tj. certyfikat żeglarza jachtowego dolna granica wieku wynosi 12 lat, co może być szczególnie zachęcające dla młodych osób, które nie osiągnęły jeszcze wymaganego do uprawnień państwowych wieku 14 lat. W tej propozycji przewidziano także wymianę już posiadanych patentów żeglarskich na Certyfikaty Kompetencji PZŻ. W sprawie szczegółów dotyczących tych certyfikatów - odsyłamy do Głównej Komisji Szkolenia PZŻ.

 

Leszek Radzki

Przewodniczący Komisji Szkolenia

Śląskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego

 

Jesteś tutaj: Home Aktualności Spotkanie KWŻ-tów - wnioski